BIP - Aktualności
Opieka i wychowanie
MCI
Rozmaitości
Statystyka
- Odsłon artykułów:
- 3055407
Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67
Pracownia przyrodnicza
Edukacja ekologiczna w rezerwacie
23.10.2013 wykorzystując fantastyczną pogodę grupa uczniów z klasy Vb i Ia gimn. badała środowisko przyrodnicze Skarpy Storczyków w Orsku. Uczniowie mierzyli temperaturę powietrza, gleby w różnych miejscach rezerwatu, pobierali próbki gleby, fotografowali faunę i florę spotykaną na trasie wędrówki.
Wycieczka - ciekawą formą edukacji ekologicznej
W dniu 10 maja 2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej – 50 osób brali udział w autokarowej wycieczce do Wrocławia. Zwiedzali Muzeum Przyrodnicze i Ogród Botaniczny.
Na miejscu odbyły się zajęcia terenowe o roślinach rosnących w Ogrodzie Botanicznym. Natomiast w Muzeum Przyrodniczym oglądali wystawy roślin i zwierząt egzotycznych, niespotykanych w Polsce. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały prelekcji przewodnika, który zdradzał wiele ciekawostek z życia fauny i flory. Wycieczka była udana.
Zdrowe odżywianie
O tym jak ważne dla zdrowia jest racjonalne odżywianie się nie trzeba nikogo przekonywać. Zdrowe odżywianie to podstawa szczupłej figury, a szczupła figura z kolei jest zazwyczaj wyznacznikiem zdrowia. U osób z nadwagą i otyłością nawet 3-krotnie wzrasta zapadalność na takie choroby jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zespół bezdechu sennego czy chorobę niedokrwienną serca, co w najgorszych przypadkach prowadzić może nawet do śmierci. O tym, że problem ten zaczyna dotykać również nas, może świadczyć fakt, iż już co czwarty Polak i co piąta Polka mają nadwagę lub są otyli.
Problem ten jest szczególnie niepokojący wśród dzieci i młodzieży. Wczesna edukacja w tej dziedzinie jest niezwykle ważna, gdyż nawyki żywieniowe, z którymi stykamy się w rodzinnych domach, powielane są w dorosłym życiu. Dlatego dbając o swoje zdrowie, dbasz o zdrowie swojego dziecka. Tak bardzo chcemy, aby nasze dzieci prawidłowo się rozwijały, ale jednocześnie pozwalamy im na spożywanie produktów, o których wiemy, że mają zgubny wpływ na organizm. Efekty takiej diety są bardzo niepokojące. Coraz więcej dzieci jest grubych bądź otyłych i już teraz aktywność fizyczna jest dla nich nie lada wyzwaniem. Jednak nieodpowiednia dieta ma nie tylko niekorzystny wpływ na rozwój fizyczny, ale również psychiczny dziecka. Nadpobudliwość, agresja, gorsza pamięć, problemy z koncentracją to tylko niektóre ze skutków, jakie wywołuje nadmierne spożycie słodkich napojów gazowanych, chipsów czy słodyczy. Pamiętaj, zdrowie Twojego dziecka leży w Twoich rękach! Zmieniając swoje nawyki żywieniowe, dajesz swemu dziecku szansę na zdrowie.
Czy problem nadwagi nas dotyczy, można samemu przekonać się obliczając tzw. wskaźnik masy ciała BMI. Wzrost wyrażony w metrach podnosimy do kwadratu, a następnie liczbę kilogramów dzielimy przez otrzymany wynik (np. ktoś o wzroście 1,80 m i wadze 100kg posiada wskaźnik masy ciała 30,86, co mówi nam o tym, iż dana osoba jest otyła: 1,80m*1,80m=3,24, 100kg/3,24=30,86)
- ... <18 – niedowaga
- 18 - 25 – waga prawidłowa
- 25,01 - 30 – nadwaga
- 30,01 < ... – otyłość
Wbrew powszechnemu przekonaniu, aby zachować odpowiednią wagę nie musisz się głodzić. Wystarczy, że będziesz potrafił rozróżniać produkty dobrze wpływające na organizm i pamiętał o kilku istotnych zasadach. Piramida zdrowego żywienia (patrz rysunek) wskaże Ci, które produkty powinny gościć na Twoim stole jak najczęściej, a które należy spożywać tylko okazjonalnie. Oto kilka wskazówek, które możesz pomogą Ci w zachowaniu odpowiedniej wagi:
1. Jedz mało, ale często. Jedzenie niewielkich porcji co 3 godziny uchroni przed podjadaniem i wyeliminuje uczucie głodu.
2. Jedz 5 porcji warzyw i owoców dziennie.
3. Nie odmawiaj sobie produktów, które lubisz, jednak jedz je w sposób kontrolowany.
4. Pamiętaj, że to nie ilość zjadanego pokarmu, a jego kaloryczność decyduje o wpływie na organizm.
5. Nigdy nie rezygnuj ze śniadania. Po całej nocy organizm potrzebuje zastrzyku energii, którego dostarcza mu śniadanie.
6. Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj jedzenie.
7. Przed posiłkiem wypij szklankę wody, wypełnisz w ten sposób żołądek i mniej zjesz.
8. Wybieraj chude mięsa i drób. Odcinaj wszelkie tłuste miejsca przy wędlinach czy rybach.
9. Ogranicz smażenie na głębokim tłuszczu na rzecz gotowania czy pieczenia.
/E.B/
Źródła:
„Zdrowy styl życia”
Dnia 29 listopada 2011 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w międzyszkolnym turnieju ekologicznym pt. „Zdrowy styl życia”, który odbył się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej w nowoczesnej pracowni przyrodniczej, która powstała dzięki realizacji projektu pn. „Pracownia przyrodnicza w każdej gminie” zrealizowanego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2007-2013- Priorytet 7 Rozbudowa i modernizacja infrastruktury placówek edukacyjnych na Dolnym , działanie 7.2.Rozwój infrastruktury placówek edukacyjnych, odbył się międzyszkolny ( i międzypowiatowy zarazem) . Tematyka turnieju dotyczyła sposobu zdrowego odżywiania się, segregacji odpadów, a także zasad racjonalnego korzystania z walorów środowiska. Sprawdzenie umiejętności oraz wiedzy uczniów naszej szkoły oraz uczniów Gimnazjum w Rudnej i Chobieni o powyższej tematyce polegało na:
1. Przedstawieniu prezentacji multimedialnej, która poruszała zagadnienia zdrowego stylu życia.
2. Wykonaniu przez uczniów poszczególnych placówek plakatu związanego z tematyką swojej prezentacji.
3. Przeprowadzeniu segregacji odpadów.
4. Rozwiązaniu testu wiedzy składającego się z pytań zamkniętych z zakresy podanego w tematyce turnieju.
5. Debacie oksfordzkiej pt. „Imprezka bez papieroska-ależ tak”.
Uczestnicy turnieju wykazali się dużym zaangażowaniem oraz zasobem wiedzy, dlatego też uczniowie ZSP w Rudnej tj. Natalia Wójcik, Barbara Bajbo, Gabriel Michewicz, Agnieszka Pażuch oraz uczniowie gimnazjum zajęli pierwsze miejsca, otrzymując tym samym dyplomy i nagrody książkowe.
Celem turnieju zorganizowanego przez Panią W. Nosal i B. Musiatowicz było przede wszystkim kształtowanie postaw proekologicznych, wymiana doświadczeń w działalności ekologicznej, integracja uczniów różnych placówek a także możliwość skorzystania z nowoczesnej pracowni.
B. Musiatowicz – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej
Żyć bezpiecznie i ekologicznie z gazem ziemnym
„Żyć bezpiecznie i ekologicznie z gazem ziemnym”, to tytuł konkursu plastycznego do którego przystąpił Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej. Konkurs został zorganizowany przez PGNiG S.A. w Warszawie, Dolnośląski Oddział Obrotu Gazem we Wrocławiu, Oddział w Lubinie w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego o tym samym tytule. Tegoroczna edycja konkursu skierowana była do uczniów z klas I – III Szkoły Podstawowej. Osobami koordynującymi działania na terenie szkoły były: panie Alicja Straszewska i Renata Jastrzębska, wychowawcy świetlicy szkolnej.
Celem konkursu było zdobycie przez uczniów wiedzy o gazie ziemnym jako paliwie XXI wieku w kontekście aspektów ekologicznych, ekonomicznych i warunków bezpiecznego jego użytkowania.
Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć
Czytaj więcej: Żyć bezpiecznie i ekologicznie z gazem ziemnym
Wycieczka do Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego
W dniach 13-14.04 2011 12 dziewcząt i 8 chłopców uczniów Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej uczestniczyło w wycieczce do Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Głównym celem wyjazdu było poznawanie dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska, zapoznanie dzieci z bogactwem fauny i flory naszego regionu, podziwianie piękna naszej okolicy. Dzieci uczestniczyły w wielu zajęciach organizowanych dla nich w czasie wycieczki. Poszukiwaliśmy minerałów w Kopalni Złota w Złotym Stoku, wybijaliśmy pamiątkowe monety oraz przyglądaliśmy się jak wykonuje się srebrne odlewy. Zwiedzaliśmy Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, Muzeum Minerałów w Stroniu Śląskim oraz w Złotym Stoku. Obejrzeliśmy również przepiękną Bazylikę w Bardzie Śląskim, Twierdzę Kłodzką oraz Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Zwiedziliśmy pijalnię wód mineralnych w Lądku Zdroju, Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich, Hutę Szkła Wioletta w Stroniu Śląskim. Po dwóch dniach zajęć dzieci we wspaniałych nastrojach wróciły do domów.
Prezentacja ze zdjęciami z wycieczki
Renata Jastrzębska
Elżbieta Jachnik
Festiwal nauki
Szkolny Festiwal Nauki o Energii.
15.04.2011 w Szkole Podstawowej odbył się Szkolny Festiwal Nauki o Energii zorganizowany na zakończenie projektu energetycznego " Oszczędzam energię - chronię klimat" oraz z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Przeprowadzony został z udziałem wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej podzielonych na dwie kategorie; klasy 0-III oraz klasy IV-VI. W klasach uczniowie pod okiem nauczycieli mieli możliwość wykonania prostych doświadczeń wytwarzania pola elektromagnetycznego z balonikami, rurkami plastikowymi. Następnie wszyscy obejrzeli przedstawienie teatralne przygotowane przez klasy III b i c " Wędrówki energooszczednej żarówki". W organizacji festiwalu dla klas IV-VI wykorzystaliśmy metodę stacyjną. Przygotowaliśmy trzy punkty : w pierwszym uczniowie z kółka ekologicznego prezentowali doświadczenia, które odpowiadały na pytanie : czy prąd może płynąć wszędzie tak samo, jak można ogrzewać za pomocą prądu , jakie zjawiska towarzyszą przepływowi prądu elektrycznego, oraz mogli obejrzeć na modelu doświadczalnym sposób przekształcenia energii słońca w energie elektryczną .Na drugiej stacji uczniowie klasy III G przygotowali prezentacje multimedialne na temat odnawialnych źródeł energii oraz sposobów oszczędzania energii i ochrony klimatu. Wszystkie przygotowania do działań poszczególnych stacji możliwe były dzięki wyposażeniu nowoczesnej pracowni przyrodniczej, która powstała dzięki realizacji projektu pn. „Pracownia przyrodnicza w każdej gminie” zrealizowanego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2007-2013- Priorytet 7 Rozbudowa i modernizacja infrastruktury placówek edukacyjnych na Dolnym , działanie 7.2.Rozwój infrastruktury placówek edukacyjnych.
Na kolejnej trzeciej stacji- uczniowie klas V SP przygotowali krótkie scenki teatralne o tematyce oszczędzania energii w języku angielskim i niemieckim. Mimo udziału w imprezie dużej ilości uczniów wszystko przebiegało sprawnie , uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się co się dzieje na kolejnej stacji.
Gminny konkurs plastyczny „ Oszczędzam energię – chronię klimat
Gminny konkurs plastyczny „ Oszczędzam energię – chronię klimat”
Zasady uczestnictwa:
Cel konkursu:
♦ pobudzanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży ;
♦ rozbudzanie zainteresowań plastycznych;
♦ zainteresowanie dzieci i młodzieży problematyką oszczędzania energii oraz możliwości pozyskiwania energii odnawialnej;
♦ kształtowanie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody;
♦ rozwijanie wyobraźni twórczej.
Uczestnicy:
Konkurs kierowany jest do grup przedszkolnych , szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Grupy przedszkolne oraz klasy 0-III szkół podstawowych wykonują prace plastyczną na temat „ Oszczędzam energię – chronię klimat”, natomiast pozostali uczestnicy czyli klasy IV-VI SP, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne wykonują plakat na w/w temat.
Czytaj więcej: Gminny konkurs plastyczny „ Oszczędzam energię – chronię klimat
Pracownia przyrodnicza
Wycieczka w ramach projektu
„Wrocław - w świecie nauki”
Dnia 01.03.2011r. 20 uczniów (12 dziewczynek i 8 chłopców) Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej brało udział w wycieczce do Wrocławia pod hasłem „Wrocław - w świecie nauki” realizowanej w ramach projektu „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”.
Uczniowie poznawali Wrocław pod katem dziedzictwa kulturowego, historycznego i naukowego. Brali udział w zajęciach warsztatowych na Uniwersytecie Wrocławskim w Instytucie Nauk Geologicznych i Muzeum Geologicznym im. Henryka Teisseyre. Poznawali wybrane skały i minerały. Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych o małpach we Wrocławskim ZOO. W Instytucie Chemii obserwowali doświadczenia chemiczne. Zwiedzali również Plac Katedralny, Wyspę Piasek, Rynek i jego okolice.
Po wycieczce zostały wykonane przez uczniów prezentacje multimedialne, albumy i plakaty pt. „Wrocław – w świecie nauki” dotyczące skał i minerałów, małp, chemii i zabytków Wrocławia. Prace uczniów są prezentowane w holu gimnazjum i stronie internetowej szkoły.
Opiekunowie:
Marta Oleśniewicz
Małgorzata Dańczak
a także oglądnięcia prezentacji przygotowanych przez uczniów
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS EKOLOGICZY
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS EKOLOGICZY W ZESPOLE SZKÓŁ W RUDNEJ
W dniu 09.12.2010r. w Szkole Podstawowej w nowoczesnej pracowni przyrodniczej, która powstała dzięki realizacji projektu pn. „Pracownia przyrodnicza w każdej gminie” zrealizowanego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2007-2013- Priorytet 7 Rozbudowa i modernizacja infrastruktury placówek edukacyjnych na Dolnym , działanie 7.2.Rozwój infrastruktury placówek edukacyjnych, odbył się międzyszkolny ( i międzypowiatowy zarazem) konkurs ekologiczny pod hasłem ” I Ty możesz zostać przyjacielem przyrody” przeznaczony dla klas V. Jego celem było pogłębianie wiedzy ekologicznej, kształtowanie postaw ekologicznych, rozwijanie zainteresowań ekologicznych oraz wdrażanie uczniów do zdrowej rywalizacji. Konkurs jest kolejnym etapem w realizacji programu ekologicznego szkoły. Przygotowany i przeprowadzony został przez nauczycieli przedmiotów matematyczno- przyrodniczych Jolantę Szewczyk i Stanisławę Taler.
Do udziału w konkursie zostało zaproszonych 5 Szkół Podstawowych. Z zaproszenia skorzystało 4, a były to: Szkoła Podstawowa z Grębocic, Szkoła Podstawowa ze Ścinawy, Szkoła Podstawowa z Tymowej oraz Szkoła Podstawowa z Rudnej.
Konkurs składał się z czterech zadań. Młodzież mogła wykazać się wiadomościami z zakresu ekologii rozwiązując test, talentem plastycznym wykonując prace plastyczne pod hasłem „Moje wymarzone środowisko, w którym mieszkam” , rozpoznawaniem gatunków drzew oraz przygotowała prezentację multimedialną o Karkonoskim Parku Narodowym. Prezentacje były ukazane wszystkim uczestnikom na nowoczesnej tablicy multimedialnej.
W jury zasiedli pani dyr. Ewa Dutka, pani dyr. Alina Zawadka z ZS Rudna, pani dyr. Małgorzata Hajnisz z SP w Tymowej oraz nauczyciele- opiekunowie grup.
Komisja podkreśliła wysoki poziom wiadomości, ciekawe ujęcie tematu prac plastycznych, oryginalność, wyobraźnię, ciekawość świata i bogactwo zastosowanych form oraz biegłość uczniów wykorzystujących najnowsze zdobycze techniki- internet, komputer i super tablicę interaktywną. W te multimedia pracownia wyposażona jest dzięki realizacji w/w projektu.
Wszyscy uczestnicy konkursu, a było ich ponad 20 zostali nagrodzeni pięknymi książkami ufundowanymi przez Urząd Gminy w Rudnej.
Konkurs umożliwił spotkanie nauczycieli opiekunów grup, stał się okazją do wymiany doświadczeń i czerpania nowych pomysłów do pracy oraz promocji nowoczesnej pracowni.